GVB heeft een kredietovereenkomst van €750 miljoen afgesloten met BNG en de NWB Bank. De Vervoerregio Amsterdam staat garant voor de financiering. Met deze herfinanciering beschikt GVB over een stabiele financiële basis voor het openbaar vervoer in Amsterdam en omgeving.
Stabiele basis voor investeringen
De overeenkomst maakt deel uit van een bredere herfinanciering van de bestaande leningportefeuille van GVB. Een deel van de financiering wordt gebruikt om aflopende kredieten te vervangen. Daarnaast maakt de nieuwe overeenkomst het mogelijk om te blijven investeren in de middelen die nodig zijn voor betrouwbaar, betaalbaar en toekomstbestendig openbaar vervoer.
Investeringen in materieel en verduurzaming
Het gaat daarbij onder meer om investeringen in de vervanging en modernisering van (een deel van) de oudere tramvloot, emissievrije bussen, onderhoud en vernieuwing van bestaande voertuigen en andere strategische bedrijfsmiddelen. Ook draagt de financiering bij aan verdere verduurzaming van het openbaar vervoer, onder meer door investeringen in energiezuiniger en moderner materieel.
Publieke verantwoordelijkheid voor het openbaar vervoer
De Vervoerregio Amsterdam is opdrachtgever van het openbaar vervoer en heeft het mogelijk maken van de financiering van strategische ov-activa aangemerkt als publieke taak. Door de garantstelling kan GVB tegen gunstigere voorwaarden financiering aantrekken. Zo draagt de Vervoerregio bij aan een doelmatige inzet van publieke middelen voor het openbaar vervoer.
Elise Moeskops, voorzitter van de Vervoerregio Amsterdam: “Goed en betrouwbaar openbaar vervoer vraagt om een solide financiële basis en langjarige investeringen. Met deze garantstelling nemen we als publieke opdrachtgever financiële verantwoordelijkheid en maken we het voor GVB mogelijk om de strategische middelen te financieren die nodig zijn om Amsterdam en omgeving bereikbaar te houden. Zo dragen we bij aan betrouwbaar en toekomstbestendig openbaar vervoer.”
Marte Guldemond, CFO van GVB: “Deze herfinanciering geeft ons de ruimte en zekerheid om te blijven investeren in onze vloot en draagt bij aan de ambitie om te verduurzamen. Zo kunnen we onze reizigers ook in de toekomst veilig en betrouwbaar vervoer bieden.”
Krachten bundelen voor toekomstbestendig ov
Volgens Terrence Roep, relatiemanager Public Sector van BNG, en Peter Borghstijn, project finance manager van NWB Bank, laat deze financiering zien hoe publieke banken gezamenlijk kunnen bijdragen aan maatschappelijke opgaven. "Als publieke banken bundelen wij met trots onze krachten in deze leningsfaciliteit. Deze stelt GVB in staat de benodigde investeringen te doen in zowel verduurzaming als de continuïteit van het openbaar vervoer in de regio Amsterdam, dat dagelijks van groot maatschappelijk belang is voor honderdduizenden reizigers.”
Het dagelijks bestuur van de Vervoerregio Amsterdam stemde op 8 juli 2026 in met de garantstelling. De kredietovereenkomst is gesloten met BNG en de NWB Bank. De overeenkomst is op 10 juli 2026 getekend. Het krediet kan vanaf 14 december 2026 worden opgenomen.